Vydařené období mládežnického fotbalu v Kunštátě

Mládežnický fotbal v mikroregionu Kunštát se v posledních letech nese ve znamení velkého progresu. Vše odstartovala intenzivní spolupráce mezi kluby FK Kunštát, FC Olešnice a projektem ŽIJEME HROU. Právě pod názvem ŽIJEME HROU v loňském roce reprezentovali fotbalisti z Kunštátu, Olešnice, Rozseče, Lysic, Letovic, Sebranic, Voděrad, Drnovic a dalších obcí v krajských soutěžích mladších a starších žáků.

Vydařené období mládežnického fotbalu v Kunštátě

Na podzim se nám podařilo rozšířit spolupráci se spádovými obcemi i v kategoriích mladších a starších přípravek. Vytvořili jsme funkční model turnajové soutěže ŽIJEME HROU, do které se zapojila družstva Kunštátu, Olešnice, Lysic a Svitávky. Jednou za čtrnáct dní probíhala turnajová setkání dětí a společně jsme odehráli utkání proti ČAFC Židenice Brno a SK Pernštejn Nedvědice. Ve stejném duchu hodláme pokračovat i v zimním období, kdy na kategorie přípravek čeká velká porce turnajů.

Mladší a starší žáci ŽIJEME HROU se v 1.A třídě Jihomoravského kraje pohybují na absolutní špičce. Starší žáci přezimují na 3. místě, mladší žáci svoji soutěž suverénním způsobem vedou. Umístění v tabulce ale není to, co by nás prioritně zajímalo. Upřednostňujeme osobnostní a sportovní růst jednotlivců i celé skupiny. A právě k seberealizaci a ujasnění si společného směru nám pomohl projekt ŽIJEME HROU, který se zaměřuje na zážitkové učení, dodává nám inspiraci, potřebnou fotbalovou odbornost a metodiku.

Za zmínku stojí i to, že hráči našeho klubu jsou pravidelnými reprezentanty okresního výběru Blansko i Jihomoravského kraje. Nejtalentovanější fotbalisti jako Miroslav Motyčka, Radek Janků, Jakub Slavíček a Jan Baňa na střídavý start působí v profesionálním fotbalovém klubu FC Zbrojovka Brno. V žákovských kategoriích momentálně disponujeme velmi širokým kádrem. Pro velký zájem dětí ve věku 10 až 15 let jsme na podzim přihlásili do okresní soutěže „rezervní“ družstva mladších a starších žáků.

Vrcholem mládežnických kategorií jsou dorostenci. Dospívající fotbalisti k podzimní části mistrovských soutěží přistoupili zodpovědně. Prozatím vedou okresní tabulku. Prioritou pro jarní část bude postup do krajské soutěže, abychom do budoucna měli zaručenou návaznost na žákovské kategorie. 

Jsme pokračovatelé fotbalové tradice v Kunštátě. V posledních letech se nám podařilo pozvednout mládežnický fotbal z okresní na krajskou výkonnostní úroveň. Aktuální základnu tvoří 100 dětí ve věku od 4 do 18 let z Kunštátska a dalších 100 je zapojeno v blízkém okolí. Naší smělou vizí do budoucna je vytvoření fotbalové akademie ŽIJEME HROU.

Poděkování za průběžně dosažené výsledky patří fotbalovým trenérům mládeže a vedoucím družstev Miloši Šmerdovi, Miroslavu Motyčkovi, Ondřeji Hruškovi, Milanu Pešovi, Bronislavu Dočekalovi, Zdeňku Burianovi, Pavlu Chmelíčkovi, Luboši Chytrému, Františku Tenorovi a Aleši Odehnalovi. Trenérům ze spolupracujících klubů Jiřímu Vybíralovi, Břetislavu Šulcovi, Martinu Pavlovi, Janu Šafaříkovi, Petru Křížovi. Dále děkujeme všem zainteresovaným rodičům za spolupráci na výchovně – sportovním procesu. Za podporu a kvalitní zázemí děkujeme hlavním partnerům mládežnického fotbalu Městu Kunštát a firmě T.G.A. pana Františka Tenory.        

            Vladan Horák, trenér a koordinátor regionálních týmů ŽIJEME HROU a FK Kunštát 

fex | zdroj: FK Kunštát